Porady i usługi ogrodnicze Chojnice Passiflora

Porady i usługi ogrodnicze Chojnice Passiflora

środa, 19 marca 2014

Podłoże - ziemia do kwiatów i warzyw.


Są różne rodzaje podłoża w zależności od uprawianych roślin.
         Torf:

Służy do ukorzeniania się młodych sadzonek. Luźna struktura pozwala łatwo wypuścić korzonki, które nie potrzebują wzbogaconego podłoża.
 Jeżeli są to rośliny kwaśnolubne - wrzosy, pierisy, rododendrony, azalie, hortensje, krzewy iglaste ( np.  thuje, jałowce, cisy, cyprysy, sosny, modrzewie, świerki, jodły ) używa się torfu kwaśnego.
Jeśli są to pozostałe krzewy , kwiaty, warzywa używa się torfu odkwaszonego.
Jeśli są to rośliny wodne do oczek wodnych- potrzebują one torfu wysokiego.
        Zienia:
Jest to podłoże do roślin ukorzenionych, służy do przesadzania roślin  do  ziemi lub doniczek.
Do roślin kwaśnolubnych  jest ziemia  "kwaśna" o odczynie pH  3,5-4,5.
Do pozostałej grupy roślin ziemia ogrodowa, kwiatowa.
Są różne gatunki ziemi: wzbogacone nawozami, osmocote,  perlitem, kramzytem, minerałami, żelami itp.
Naszym zdaniem najlepsze podłoże to takie które nie zawiera żadnych dodatków. Najlepiej samemu nawozić rośliny do ich potrzeb. Często ziemie "wzbogacone" są albo za ciężkie, albo za tłuste, słabo się przesuszają ( przed każdym podlewaniem ziemia w doniczkach powinna przeschnąć zanim znowu otrzyma wodę- nadmierna wilgoć służy pleśnią i chorobą, a także podgniwaniem korzeni). Bywa że klienci skarżą się że ziemia na powierzchni ma biały nalot i jest zbita. Najczęściej jest tak mocno wzbogacona nawozami, tłusta, ciężka, a nawet potrafi gliniane doniczki pokryć tłustym łojem i zapchać w nich pory. Najlepiej przesadzić wtedy do ziemi ogrodowej, kwiatowej bez dodatków, dać roślinie "odpocząć" po pewnym czasie zacząć samemu nawozić ( nawozy do zielonych, kwitnących, kaktusów, paproci, kwaśnolubnych, lub uniwersalny) w zależności od rośliny. Taki dawkowanie mamy pod kontrolą, rośliny w czasie zimy nie nawozimy, w okresie kwitnienia zasilamy nawozami do kwitnących. Możemy śmiało używać  nawozów uniwersalnych (jeśli mamy dużo różnych rodzajów kwiatów),  które zawierają wszystkie potrzebne składniki.


Ostatnio dużą bolączką ludzi którzy do nas przychodzą jest kupno ziemi ogrodniczej bez domieszek, a także nie chcą ziemi torfowej. w ubiegłym roku często reklamowano ziemię która była luźna, lekka, wszędzie można było ją dostać. Teraz poszukują normalnej ziemi bo tamta nie zdaje egzaminu. Poniżej zamieszczamy zdjęcia podłoża które my polecamy. Jest  ona na bazie "czarnoziemi ", ma bardzo dobrą strukturę i dostosować ją można pod wszystkie rośliny (krzewy, drzewa, kwiaty) i warzywa. 





6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Czy też macie taką ziemię jak na zdjęciu.

Unknown pisze...

Tak. Posiadamy ją w sprzedaży w workach o pojemności: 5,10 i 40 litrów

Unknown pisze...

Kupiłem sobie jabłonkę czy w taką ziemię mogę ją posadzić czy muszę sadzić ją w torf

Unknown pisze...

Owocówkę sadzimy już w ziemię, najlepiej z dodatkiem kompostu, dobrze jest też wykopać większy otwór, wsypać na dno dobrą garść obornika, przesypać go warstwą ziemi, aby nie dotykał korzeni, które mógłby spalić i co drugi dzień pamiętać o podlewaniu (jeśli przed sadzeniem korzenie są suche dobrze jest je namoczyć na noc w wiadrze z wodą).
http://passiflorachojnice.blogspot.com/2014/02/sadzenie-drzew-owocowych.html

Unknown pisze...

Najlepszą porą na sadzenie owocówek jest październik, przez zimę rośliny porządnie się ukorzeniają, gdyż w tym okresie nie muszą wysilać się na rozwijanie liści, gałęzi, kwiatów, owoców (części nadziemnych), dlatego rozwijają się pod powierzchnią ziemi (korzenie). Wiosną też jest dobra pora na sadzenie owocówek, np. tych, które nie przyjęły się zimą. Materiał na owocówkę musi mieć zdrowy, silny kształt, oczka, które puszcza na gałęziach muszą mieć zdrowy kolor, silne oczko, nie mogą być wypłowiałe, blado - seledynowe kolory, tylko zdrową, ładną zieleń. Nie kupujemy owocówek pakowanych w folię np. w marketach, gdyż mają tam wysuszone i zaparzone korzenie, bywa też że są zaprawione przeciwko chorobom grzybowym i w pierwszym roku potrafią się przyjąć, lecz w następnych latach chorują, a nawet usychają. Więc lepiej zaopatrywać się w szkółkach lub w sklepach ogrodniczych, materiał tam jest znany i zdrowy, dobrze opisane odmiany.

Anonimowy pisze...

Oooo, bardzo fajny post, bo właśnie myślałam jak dobrać właściwą ziemię. Korzystałam wcześniej z rad na stronie Obi, ale ten blog też jest bardzo fajny.