- Jaki typ gruntu posiadamy (np. teren przy lesie, skarpy, gleby iłowe, gliniaste, piaszczyste itp.)
- Klimat i otoczenie (tereny nasłonecznione, wietrzne, wilgotne, zacienione itp.)
(Hortensja bukietowa)
Następnie należy zwrócić uwagę na:
- Ile czasu możemy później poświęcić na pielęgnacje ogrodu
- Urozmaicić go kilka gatunków roślin, aby nie doprowadzić do monokultury, gdy później zaszkodzi to naszym roślinom
Przeznaczenie naszego ogrodu:
(Funkia, Hosta)
- Jeśli zależy nam na miejscu do uprawiania sportu (siatkówki, piłki nożnej, treningu rzutowego do koszykówki, miejsca na trampolinę) zakładamy w tym miejscu trawnik do intensywnego użytku (siejemy trawę "Wimbledon", "Sportowa" i "Futbolowa"). Możemy odgrodzić trawnik roślinami żywopłotowymi, które nie wymagają specjalnego nawożenia lub pielęgnacji (Liguster, Dereń, Śnieguliczka itd. - przycinamy i formujemy co roku)
- Jeśli ma to być miejsce rekreacji i odpoczynku, to wprowadzamy rośliny kolorowe, kwitnące, pachnące (krzewy i byliny oraz rośliny jednoroczne - zestawy takich roślin podamy w następnej części poradnika). W tym miejscu ogród jest "ożywiony" przez różnorodność roślin oraz owady, które korzystają z bogactwa roślin np.: motyle, biedronki itp. w takim ogrodzie łatwo jest nam się odprężyć, zrelaksować, wyciszyć, "naładować baterię".
- Jeżeli ma to być miejsce towarzyskie - wprowadzamy tam meble ogrodowe, grill, huśtawki dla dzieci, piaskownice, małe baseny ogrodowe. Przy tym sadzimy rośliny, które przyciągają swoim kształtem, barwą i różnorodnością liści, unikając roślin, które mogłyby przyciągać owady, które mogłyby nam przeszkadzać (osy, pszczoły, mszyce). Wzbogacamy to miejsce nasadzają np.: komarzyce - które odstraszają komary. Bądź lampy, pochodnie ze środkiem przeciwkomarowym.
- Jeśli decydujemy się natomiast na ogród bujny, pełen barw, życia w którym bardzo lubimy spędzać czas, nasadzamy (jeśli warunki glebowe i zewnętrzne nam na to pozwolą) rośliny, które na przemian kwitną niemalże przez cały rok: w lutym Oczary, następnie Ciemierniki i Judaszowce, Migdałek, rośliny cebulowe: krokusy, tulipany, narcyzy... , byliny: pierwiosnki, sasanki, kokoryczki... , oraz cała gama krzewów, drzew i bylin, oraz roślin balkonowych. Takie zakątki w ogrodzie wymagają więcej pracy (pielęgnacji i nawożenia, podlewania), ale odwdzięczają nam się otoczeniem pełnym życia roślin, owadów i ptaków.
- Tereny przy biurach, lokalach, zakładach pracy to zestawy głownie roślin nie wymagających szczególnej pielęgnacji, ale o różnorodnej formie iglaki: miniaturki świerków, jałowców, thuje, cyprysy, oraz rośliny formowane, bądź szczepione na pniu. Krzewy: tawuły, berberysy, pęcherznice, pięciorniki, derenie, krzewuszki itp.
CDN.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz