Nasze iglaki mogą brązowieć z powodu niedoboru magnezu, a także z braku innych mikroelementów. Skutkiem czego nasze rośliny zaczynają płowieć, a następnie robią się brązowe, niektóre ich części obumierają. Z powodu ich ogólnego osłabienia zaczynają je atakować choroby i szkodniki.
Jak unikać niedoborów i walczyć z nimi :
Powinniśmy nawozić je specjalistycznymi nawozami magnezowymi do iglaków.
Unikać zbyt gęstego nasadzenia i dbać o różnorodność gatunkową w naszych ogrodach ( czyli dosadzać rośliny liściaste i byliny ), a przed zimą zabezpieczać je preparatami oleistymi lub przykrywać agrowłókniną.
Kolejnym powodem brązowienia naszych iglaków mogą być mrozy, lecz przy mniej wytrzymałych gatunkach takich jak: cyprys czy cis. W przypadku innych iglaków to susze przedwiosenne, gdy w lutym w ciągu dnia słońce ogrzewa roślinę, wyparowuje z niej woda, a z gleby nie może jej pobrać ponieważ jest zamarznięta. W przypadku przemarzania wystarczy okrywać nasze rośliny, a w przypadku suszy przedwiosennej należy zakładać siatki cieniujące na rośliny a przed zimą mocno podlewać nasze iglaki.
Ważne jest także podlewanie roślin w okresie letnim, gdy długo nie występują opady, rośliny wówczas mają za mało "soków" w gałązkach i zielonych częściach roślin. Rośliny będą bardziej wytrzymałe na czynniki zewnętrzne.
Wiosną (najlepiej w okresie kwiecień-maj) nawozimy nawozami azotowymi do iglaków. Jesienią (wrzesień-październik) nawozami potasowo - fosforowymi do iglaków, spowoduję to, że przed zimą młode tegoroczne przyrosty staną się zdrewniałe, włókniste, bardziej odporne na okres zimowy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz