Porady i usługi ogrodnicze Chojnice Passiflora

Porady i usługi ogrodnicze Chojnice Passiflora

czwartek, 13 lutego 2014

Brązowiejące iglaki- choroby


          Jednym z najczęstszych powodów brązowienia iglaków jest  fytoftoroza. Obawia się ona na początku brązowieniem, zamieraniem dolnych pędów i stopniowo przenosi się ona do góry. Cały krzew zamiera a pierwsze obumarłe igły stają się brunatno czarne i opadają na ziemię. Zarodniki grzyba przenoszą się z wiatrem na następne drzewa i krzew.
          Jedną  z mało znanych ale najistotniejszych  przyczyn zarażania się fytoftoroza  jest
monokultura  ogrodów: czyli gdy jeden gatunek rodzin występuje na małym obszarze, zwiększa to prawdopodobieństwo zarażenia się tymi samymi chorobami i szkodnikami wszystkich iglaków,ponieważ że łatwiej  przenoszą się  na sąsiadujące krzewy. Monokultura prowadzi do niedoborów składników pokarmowych w glebie, co w ostateczności osłabia rośliny i jeszcze bardziej naraża je na zarażenie chorobami i szkodnikami.
Monokultura ma jeszcze jedną charakterystyczna cechę: mianowicie brak życia w ogrodzie czyli brak motyli, pszczół, biedronek, i innych pożytecznych organizmów i mikroorganizmów potrzebnych do symbiozy z naturą.
Uniknąć także zarażeniu fytoftorozą możemy przez "napowietrzanie" gleby przez korzeniach.Nakłuwając choćby widłami ziemię wokół roślin aby gleba nie była zbyt zbita , korzenie za mocno "związane". Nie mogą rosnąć w wilgotnym podłożu, sprzyja to nagromadzaniu pleśni.

Czynniki osłabiające rośliny m.in. :

- nie prawidłowy dobór roślin co do warunków glebowych i stanowiska(np:okolice lasów,skarp i łąk)
-podłoże powinno być  kwaśne i zasobne w składniki pokarmowe
-nie należy zasypywać natomiast szyjki korzeniowej (zbyt głębokie sadzenie roślin)
-opadające igliwie - musimy na wiosnę oczyścić krzewy z suchych i opadniętych części roślin
-zbyt gęste sadzenie iglaków
-nieregularne nawożenie(dostosowane do zapotrzebowania roślin i niedoborów gleby w składniki mineralne i organiczne
- przesuszenie roślin w okresie letnim, mają bardzo płytko pod powierzchnią ziemi system korzeniowy, przez co letnie upalne słońce nagrzewa ziemie wokół nich i bardzo je wysusza

Jak zapobiegać?:

- pamiętajmy aby nie sadzić samych iglaków w ogrodach ponieważ to jest główną przyczyną ich chorób
- powinniśmy je regularnie nawozić i dbać o to żeby miały odpowiednie warunki glebowe a także
- powinniśmy wytrząsać i grabić opadające igliwie i palić wszystkie zarażone pędy


Sposoby leczenia:

- w przypadku gdy nasze rośliny nie zostały mocno zarażone, możemy uciec się do sposobów naturalnych takich jak: oprysk z skrzypu i rumianku 1 kg  pół na pół   z 2 litrami wrzącej wody, następnie rozrobić z wodą 1/1 i opryskać krzewy co tydzień aż choroba zaniknie. Ten sposób działa tylko na rośliny, które nie są mocno zarażone.
- jeśli nasze rośliny silnie chorują należy opryskać je Aliette 80 WG. Ponadto po oprysku dobrze byłoby resztą rozcieńczonego środka podlać rośliny, aby także korzenie go nieco wchłonęły. Następnie usuwać i palić martwe części roślin które mają na sobie zarodniki grzyba.

Brak komentarzy: