Porady i usługi ogrodnicze Chojnice Passiflora

Porady i usługi ogrodnicze Chojnice Passiflora

środa, 12 lutego 2014

Sadzenie drzew owocowych

Najlepszym czasem na sadzenie drzew i krzewów owocowych  jest jesień, ale na wiosnę można także sadzić je z gołym korzeniem.
 Przy wybieraniu drzewek pamiętajmy by miały prosty i zdrowy przewodnik.Dzięki temu wyrośnie nam ładne proste drzewo.Musimy dokładnie obejrzeć czy na korze i korzeniach nie ma żadnych uszkodzeń  ponieważ w ranach mogą rozwijać się patogeny takie jak: rak kory czy nectria cinnabarina -gruzełek cynobrowy (choroba leśna- pomarańczowe kropeczki),
zgorzel kory, brunatna zgnilizna, to są jedne z częstszych chorób które są spowodowane uszkodzeniami kory.
Jak sadzimy:
Podstawową sprawą o której się zapomina jest odpowiednia wysokość sadzenia.
Większość drzewek owocowych jest szczepiona, a miejsce szczepu powinno zawsze pozostawać nad powierzchnią ziemi (być odsłonięte), jeżeli tak nie jest nasze drzewo będzie narażone na atak wszystkich chorób grzybowych ponieważ  miejsce szczepu ma bardzo cienką skórkę przez którą wnikają patogeny.Jeśli zasypiemy to miejsce ziemią wchodzi tam wilgoć, wnikają tam bakterie które mogą doprowadzić do m.in. wyżej wymienionych chorób.

Dobrze pamiętać jest aby sadzić drzewka szczepieniem (kolankiem -górnej części czyli "zrazu") do strony wietrznej, żeby silniejsze wiatry nie "odkleiły", rozłamały miejsca szczepienia a raczej dociskały do podkładki.
Co do samego sadzenia należy wykopać dół 3 krotnie większy od bryły korzeniowej ziemię,wymieszać z piaskiem (w przypadku gliniastych gleb) i z dobrą ziemią ogrodową lub odkwaszonym torfem. Można dodać  kompostu.Jeśli dodajemy obornik musimy go przykryć 5 cm warstwą ziemi aby nie spalić korzeni.
Samo drzewko wymoczyć w wodzie do 2 godzin przed posadzeniem lub możemy je wymoczyć  w rozcieńczonym humusie Activ, który nawozi roślinę i daje jej otoczkę z pozytywnych mikroorganizmów.
Następnie możemy także przyciąć mocno rozrośnięte korzenie.Skracamy wszystkie pędy pod ukosem o 1/3 i podlewamy.

Brak komentarzy: