Porady i usługi ogrodnicze Chojnice Passiflora

Porady i usługi ogrodnicze Chojnice Passiflora

sobota, 15 lutego 2014

Kompost, obornik czy humusy

Gdy ziemia odmarznie należy przekopać z naszą masą kompostową. Wzbogaci to na wiosnę w składniki pokarmowe naszą glebę, w naturalny sposób bez użycia sztucznych nawozów.
Nierozłożone części można posypać wapnem, co odkwasi nam pryzmę i przyśpieszy kompostowanie (lecz należy pamiętać, że wapno zniszczy nam małe owady i drobnoustroje, które w naturalny sposób rozkładają kompost). Możemy użyć również specjalnego środka np.: komposter, który przyspieszy nam proces rozkładu odpadków na pryzmie.


          W przypadku, gdy nasz kompost jest w formie błota lub gliny oznacza to, że miał zbyt mało tlenu i zbyt dużo wody przez co nie rozkładał się, lecz gnił z tego powodu może zawierać szkodliwe patogeny i grzyby jedyną radą na to jest posypanie go piaskiem i wapnem, rozluźni to jego strukturę i odkazi.
W przypadku obornika powinniśmy go rozsypać w 5 cm warstwie i przekopać, żeby nie uciekały z niego związki mineralne oraz azot. Często popełnianym błędem jest wapnowanie ogrodu, na którym został rozrzucony obornik, w takiej sytuacji wapno wchodzi w reakcję z azotem zawartym w oborniku i cała nasza praca zostaje zniweczona, w takim przypadku nasze rośliny mogą wolniej się rozwijać. Mam wypróbowany sposób: wapnuje co 2 lata na jesień, a obornik rozrzucam na wiosnę, dzięki temu mam pewność, że wapno odkwasi i odkazi glebę i nie wejdzie w reakcję z obornikiem. Jeśli nie posiadamy własnego obornika, możemy zaopatrzyć się w bardzo praktyczny obornik granulowany, lub kurzejnik - obornik kurzy suszony, można go kupić w sklepach ogrodniczych, stosujemy go od wiosny do jesieni.


           Drugim wyjściem są humusy takie jak Rosahumus, Humus Activ czy Biohumus to sprawdzone polepszacze glebowe w dodatku naturalne. Biohumusy są to naturalne nawozy produkowane przy hodowli dżdżownic, dostosowane przez rożną grupę roślin w ogrodach jak i w mieszkaniach, do kwiatów, warzyw itp.
 Nawożą rośliny, polepszają strukturę gleby i nie można ich przedawkować, a także nie mają zapachu co w przypadku obornika jest problemem. Można je kupić w postaci proszku lub płynu, sam korzystam z tych nawozów i naprawdę warto je polecać, w szczególności do ogrodów ekologicznych warzywnych czy takich w których jest bardzo słaba gleba. Humus Active stosowany z Aktywitem PM zawiera pozytywne mikroorganizmy, które żyją w symbiozie z roślinami, po tym nawozie ogranicza się występowanie chorób czy szkodników w naszych ogrodach.

Brak komentarzy: