Sierpień i wrzesień to dobry okres na wysiewanie poplonów jarych, tj. gorczyca,
peluszka, bobik, wyka jara, łubin, facelia, saradela.
Poplony ozime tj.
rzepik ozimy, wyka ozima, i żyto.
Tzw. poplony to inaczej nawozy zielone, warto je wysiewać po zbiorach warzyw ponieważ bardzo dobrze nawożą i odchwaszczają glebę. Niektóre poplony również odrobaczają glebę i odstraszają szkodniki takie jak krety czy nornice (np. nostrzyk: należy siać w ogrodzie warzywnym i pod drzewami < długość jego korzeni to 150-300 cm>, ponieważ zawarta w jego tkankach kumaryna skutecznie odstrasza krety i nornice). Warto zastanowić się również nad roślinami motylkowymi (np. łubin wąsko - lub szerokolistny), które dodatkowo spulchniają i napowietrzają glebę, mają one zdolność wiązania azotu z powietrza. Gorczyca natomiast odrobacza glebę (np.gdy mamy robaczywą marchew lub cebulę ), natomiast w następnym roku nie należy siać w tym miejscu ogórków gdyż mogą być gorzkie.
Poplony ozime zostają na działce przez całą zimę, dzięki czemu przekopane na wiosnę nie dopuszczą do nadmiernego wzrostu chwastów. Poplony ozime dają bardzo dużo masy zielonej, i należy je przekopywać na wiosnę odwrotnie niż poplony jare, które należy przekopać późną jesienią.
Poplony są najlepszym, jednym z najtańszych, oraz wydajnym rodzajem nawożenia.
2 komentarze:
Cześć, chciałem zacząć zbierać grzyby, ostatnio skupiłem się na grzybach w lesie, ale znajomy polecił mi stworzenie własnej hodowli, znalazłem takie coś w sieci, http://www.domisad.pl/podgrzybek.html myślicie że warto się tym zainteresować? Ktoś z was uprawia coś podobnego?
Witam.W jednym z naszych postów opisaliśmy jak uprawiać grzyby na balotach, które mogą rosnąć w przyciemnionych i wilgotnych pomieszczeniach tutaj link do posta http://passiflorachojnice.blogspot.com/2015/01/hodowla-grzybow.html
Co do pytania o uprawę grzybów w ogrodzie, należałoby znaleźć odpowiednie miejsce, najlepiej stworzyć mały zagajnik z kilku drzew tj. sosny, brzozy,buki- mogą to być odmiany ozdobne, miniaturki,które będą żyły w symbiozie z grzybnią, nie należy sadzić w takim miejscu thuji- ponieważ ich system korzeniowy jest zbyt ekspansywny i grzybnia może nie wystartować.
Co do samej grzybni,najlepsza jest w płynie lub w żelu ponieważ ma większą siłę rozrastania się, w postaci suchej jest opóźniony i utrudniony start grzybni. Część naszych klientów chwaliła sobie szczepionkę grzybni z Zielonego domu
tutaj link do produktu
http://www.fungichem.pl/zielony-dom-mikoryza-vaxi-root-jadalne-grzyby-lesne.html
Co roku grzybnia powinna się rozrastać (w pierwszym roku ilość grzybów może być mała), ale uwarunkowane też jest czynnikami atmosferycznymi- podlewanie wodą z chlorem działa niszcząco na rodniki grzybów.Podsumowując zbiory grzybów w dużej części zależą od pogody,podobnie jak w lesie. Lecz uprawa grzybów na balotach daje nieporównywalne plony w przeciągu krótkiego okresu (3-5 wysypów, po czym balot się wyradza). Życzymy powodzenia.
Prześlij komentarz